Kreatyna: niezbędny przyjaciel każdego kulturysty?

Dodał: KobietazKlasa
Kobieta trening

Kreatyna to substancja znana każdemu z nas. Jednocześnie jednak dokładna specyfika jej różnych form dla niektórych pozostaje tajemnicą. W artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o kreatynie – skład, działanie i stosowanie.

 
Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów kulturystycznych. Warto jednak wiedzieć, że substancja ta występuje w różnych formach. Co więcej stosowanie kreatyny nie zawsze jest zalecane w ramach suplementacji kulturystycznej.

Jak działa kreatyna?

Pomimo swojej ogromnej popularności, kreatyna wcale nie należy do preparatów, które każdy ćwiczący „zna na wylot”. Wręcz przeciwnie. Praktyka dowodzi, że bardzo często identyfikuje się kreatynę z tylko jedną określoną formą chemiczną tej substancji a mianowicie monowodzianem. Stąd też popularne przeświadczenie, podług którego kreatyna jako taka jest substancją wykazującą wyłącznie działanie anaboliczne.

Prawda jest nieco bardziej złożona. Bardzo silnym działaniem anabolicznym faktycznie cechuje się wspominany monohydrat kreatyny. Jest to najpopularniejsza a jednocześnie jedna z najstarszych znanych form kreatyny. Co ciekawe, prowadzone badania dowodzą, że żadna z nowowoczesnych, tzw. zaawansowanych form kreatyny nie dorównuje monohydratowi pod względem działania anabolicznego.

Poza monohydratem, kreatyna to jednak także mniej znany jabłczan. W tym wypadku działanie anaboliczne jest wyraźnie słabsze. Jednocześnie jednak jabłczan kreatyny wykazuje działanie anty-kataboliczne, dzięki czemu świetnie sprawdza się np. w fazie redukcji. Co jeszcze bardziej istotne, w odróżnieniu od monohydratu jabłczan kreatyny nie powoduje procesów wzmożonej retencji wody w komórkach mięśniowych. Oznacza to po prostu tyle, że kreatyna w formie jabłczanu najpewniej okaże się lepszym rozwiązaniem wówczas, kiedy naszym celem jest budowa suchej masy mięśniowej, np. poprzez trening kalisteniczny.

Oprócz tego wyodrębniamy również kilka zaawansowanych form kreatyny. Są one znacznie nowsze od wymienionych jabłczanu i monohydratu oraz co do zasady występują na rynku w postaci tzw. stacków, czyli po prostu mieszanek różnych form kreatyny.

Suplementy diety Fabryka Supli

Szukając odpowiedniej suplementacji warto skorzystać z usług sprawdzonego, bezpiecznego producenta. Na stronie sklepu FabrykaSupli.pl znajdziesz suplementy diety wysokiej jakości w wielu wariantach i o różnym przeznaczeniu, skutecznych i bezpiecznych dla zdrowia. Zapoznaj się z ofertą sklepu i wspomóż swój organizm od środka.

Kiedy stosować kreatynę?

Jeżeli chodzi o monohydrat kreatyny, to standardowo stosuje się go przede wszystkim w fazie budowy mięśniowej. Ta forma chemiczna kreatyny ma również tę zaletę, iż korzystnie wpływa na siłę oraz dynamikę. Jednocześnie jednak ze względu na zwiększenie retencji wody w mięśniach nie zaleca się stosowania monohydratu kreatyny w fazie redukcji. Podobnie osoby wykazujące skłonność do tycia powinny uważać z tą formą chemiczną kreatyny.

Jabłczan z kolei najbardziej użyteczny okazuje się w fazie redukcji. Wynika z to z faktu, że kreatyna w tej postaci łączy w sobie umiarkowane działanie anaboliczne z umiarkowanym działaniem anty-katabolicznym. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że zdania odnośnie sensu stosowania jabłczanu kreatyny w fazie redukcji są podzielone. Z całą pewnością, podstawowymi suplementacji w tym stadium są BCAA oraz EAA, kreatyna może zaś co najwyżej spełniać funkcję dodatku do wyżej wymienionych.

Kreatyna w suplementacji około-treningowej

Zapewne sporo osób czytających ten tekst zwróciło uwagę na fakt, że monohydrat kreatyny bardzo często wchodzi w skład tzw. przedtreningówek, czyli odżywek przedtreningowych. Co więcej, wielu doświadczonych kulturystów deklaruje, że jest zwolennikami przyjmowania kreatyny właśnie wyłącznie okołotreningowo.

Z czego wynika takie podejście? Kreatyna w postaci monohydratu jak już wspominano dodatnio wpływa na siłę oraz dynamikę, przez co sesje treningowe mogą być nieco dłuższe i bardziej intensywne. Nie bez znaczenia jest również tzw. efekt pompy treningowej, czyli widocznego „napompowania” mięśni w trakcie treningu oraz po zakończeniu. Ciekawa rzecz: doświadczeni zawodnicy zwracają uwagę na fakt, że jeżeli efekt pompy mięśniowej zbyt szybko ustępuje po treningu lub też w ogóle nie ma miejsca, to najpewniej oznacza to jakieś błędy w zakresie diety lub suplementacji.

Jeżeli zdecydujemy się na stosowanie kreatyny w formie okołotreningowej, warto będzie połączyć ją z kilkoma innymi substancjami. Pierwsza z nich to wysokoprzyswajalne formy chemiczne magnezu (jabłczan, cytrynian, taurynian). Kreatyna świetnie koreluje także z beta-alaniną oraz wracającym do łask HMB.

Suplementy diety różne

Na co uważać przy stosowaniu kreatyny?

Na każdym opakowaniu kreatyny znajdziemy informację dotyczące maksymalnej dziennej dawki do spożycia. Oczywiście jednak owe zalecenia są raczej lekceważone przez zaawansowanych zawodników. Tym niemniej należy pamiętać, że dzienna dawka naprawdę nie powinna przekraczać granicy 20 mg.

Kolejna ważna informacja dotyczy potencjalnego wpływu monohydratu kreatyny na wątrobę oraz gęstość krwi. Zwolennicy kreatyny podkreślają, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające np. negatywny wpływ kreatyny na wątrobę. Jednocześnie jednak sporo osób stosujących monohydrat po pewnym czasie zaczyna skarżyć się na dolegliwości ze strony tego narządu. Podobnie jest w przypadku gęstości krwi. Jeżeli więc mamy zamiar stosować przez dłuższy czas większe dawki kreatyny, warto będzie powtarzać morfologię oraz próby wątrobowe.



1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, ocena: 5,00 na 5)
Loading...

Podobne Artykuły

Zostaw komentarz